نحوه ثبت دریافت سکه

در معاملات روزانه بیشتر آبشده فروش ها و تکفروشی ها غالبا همیشه دریافت و پرداخت سکه موجود بوده است و با توجه به اینکه معاملات مربوط به این قطعه طلایی گرانبها بصورت تعدادی انجام میشود و انواع متنوعی از جمله سکه بهار آزادی ، امامی ، ربع سکه بانکی و.... در بازار موجود میباشد . در این آموزش بطور کامل نحوه سند دریافت و پرداخت سکه رابیان میکنیم .در این آموزش میخواهیم بطور مثال  فاکتور دریافت 20 سکه بهار آزادی  از  آقای محمد امینی از مشتریان تهران در تاریخ 1401/09/19 به شماره فاکتور 12345 را در برنامه ثبت کنیم . برای ثبت فاکتور دریافت سکه به مشتری باید مسیر زیر را دنبال کنید :

منوی اصلی <<< ویرایش <<< ثبت فاکتور

نحوه ثبت فاکتور دریافت سکه به مشتری در نرم افزار حسابداری طلا زمرد

1 ) برای ثبت فاکتور سکه ابتدا از منوی اصلی برنامه بر روی قسمت ویرایش کلیک کرده ، سپس از منوی باز شده ثبت فاکتور را انتخاب کنید . در این برنامه برای راحتی کار یک حسابدار و هم چنین بالا بردن دقت آنها و صرفه جویی در زمان  سعی بر آن شده است که تمامی اسناد دریافت و پرداخت ، خرید و فروش و حواله ها در یک صفحه باشد.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) پس از باز شدن صفحه ثبت فاکتور ، اینتر ( Enter ) زده تا از روی شماره سند عبور کنید .معرفی منو های سمت راست صفحه ثبت فاکتور :

جهت نما بالا و پایین << برای رفتن به اسناد قبلی و بعدی استفاده میشود .
گزینه چاپگر << برای چاپ فاکتور استفاده میشود .

آیکون + << برای باز کردن فاکتور جدید استفاده میشود .
آیکون سطل زباله << برای حذف کامل فاکتور استفاده میشود .
آیکون مداد << برای اصلاح فاکتور استفاده میشود .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) برروی کادر مقابل نوع سند کلیک کنید تا منوی آن باز شود ، سپس از منوی باز شده گزینه دریافت را انتخاب کرده و اینتر ( Enter ) بزنید.
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) در این مرحله در کادر مقابل کد حساب اینتر ( Enter ) بزنید تا صفحه عناوین کل باز شود .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) در صفحه باز شده بر روی  لیست مشتریان مورد نظر خود کلیک کرده تا یاز شود . در این مثال مشتری ما از تهران بوده است پس بر روی لیست مشتریان تهران کلیک کرده ایم .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6) سپس در صفحه باز شده نام مشتری مورد نظر را انتخاب کرده و اینتر ( Enter ) بزنید تا کد حساب و نام مشتری که در این مثال محمد امینی بوده استه به فاکتور اضافه شود .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7) در این قسمت باید تاریخ دریافت سکه را در قسمت تاریخ وارد کنید ( توجه داشته باشید تاریخ ثبت قابل تغییر نمیباشد و بصورت خودکار مطابق با تاریخ سیستم شما قرار میگیرد ) ، سپس اینتر ( Enter ) بزنید. که در این مثال تاریخ را ما 09/19/ 1401 وارد کرده ایم
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8) اگر شما فاکتور کاغذی از دریافت سکه دارید شماره آن را باید در قسمت مدرک وارد کنید و اینتر ( Enter) بزنید. در این مثال شماره فاکتور ما 12345 بوده است .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9) در قسمت شرح ، هر توضیح مفید و مختصری که به شما یادآوری نکته ای در مورد این معامله را میکند را در این قسمت وارد کنید و سپس اینتر ( Enter ) بزنید . ما در این قسمت بطور مثال  سکه نوشته ایم .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10) قیمت مظنه یا نرخ طلا 18 عیار را در قسمت نرخ وارد کنید . و اینتر ( Enter) بزنید  . ( توجه داشته باشید هنگامی که نرخ را وارد میکنید این قیمت در فاکتور شما چاپ میشود بخاطر همین علت پر کردن این قسمت اختیاری میباشد ) .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11)  در این مرحله میتوان با زدن کلید insert صفحه کلید و یا کلیک برروی آیکون + مشخص شده در تصویر این به صفحه دوم ثبت اطلاعات بروید.
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12)  در صفحه دوم مجددا اینتر ( Enter ) بزنید تا از روی نوع سند عبور کنید . در قسمت کادر مقابل کد ، عدد 00 را وارد کرده و  اینتر ( Enter ) بزنید تا صفحه گروه کالا برای شما باز شود .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13) در صفحه جدید گزینه طلا با کد 11 را انتخاب کرده و اینتر ( Enter ) بزنید .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14) در لیست باز شده انواع سکه از کد 150 تا 160 در برنامه تعریف شده است . سکه مورده نظر را انتخاب کنید و کلیک کنید تا به فاکتور اضافه شود سپس اینتر ( Enter ) بزنید . در این مثال ما سکه آزادی بانکی با کد 151 را انتخاب کرده ایم .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15) سپس تعداد سکه را وارد کرده و اینتر ( Enter) بزنید . در این مثال تعداد سکه20  عدد بوده است .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16) مشاهده خواهید کرد که پس از اینتر زدن در قسمت وزن ، مجموع وزن 5 سکه وارد شده را به شما نمایش داده میشود . و در آخر برای ذخیره فاکتور بر روی ثبت کلیک کنید .
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17) پس از اینکه سطر ثبت دریافتی سکه نمایش داده شد، با زدن کلید Esc از صفحه خارج شوید مشاهده خواهید کرد که مطابق شکل زیر فاکتور سکه دریافتی شما ذخیره شده است . که در پایین صفحه آن با استفاده از ضربدر قرمز رنگ میتوانید ردیفی که ثبت کردید را حذف کنید . هم چنین در پایین صفحه تعداد ، مانده ، مانده از قبل و مانده نهایی به شما نمایش داده میشود .
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خلاصه :
برای ثبت فاکتوردریافت سکه، در صفحه ثبت فاکتور نوع سند را دریافت گذاشته و کد حساب مشتری را از لیست مشتریان انتخاب کرده و تاریخ دریافت سکه و درصورت نیاز مدرک و شرح را وارد کرده و اینتر زده تا وارد صفحه دوم شویم سپس کد سکه مورد نظر خود را انتخاب کنید و در مرحله بعدتعداد سکه را ثبت کنید و در آخر بر روی ثبت کلیک کنید

call